Sa drugih stranica

kolica   Govorne vještine jednogodišnjaka

duda   Govorne vještine dvogodišnjaka

otisci   Govorne vještine trogodišnjaka

Govorne vještine jednogodišnjaka

Vaše dijete uči govoriti puno prije nego što izgovori prvu riječ. Zapravo, prosječno jednogodišnje dijete može izgovoriti samo 6 riječi. Ali, iznenađujuće, razumije ih oko 70. Većina tih riječi su nazivi nekih poznatih stvari ili obiteljski izrazi.
Ne zaboravite da dječaci teže usvajaju govorne vještine nego što je to slučaj s curicama.
Njihove prve riječi bit će najvjerojatnije povezane s bliskim ljudima, omiljenim mjestima i dijelovima tijela. Kako budu povećavali vokabular, polako će uvoditi riječi koje označavaju kretanje poput “ići” ili “doći”, kao i smjernice poput “gore” ili “dolje”.
Između 12. i 18. mjeseca dijete će sporo usvajati nove riječi – možda četiri do šest mjesečno. Te će riječi redovito upotrebljavati ili će ih odbaciti čim nauče neke nove. Međutim, ako neku riječ ne upotrebljavaju redovito, ne znači da je zaboravljena.
Za neku je djecu ishodišna točka 50 riječi. Odnosno, kada dosegnu taj broj mogli bi doživjeti pravu rječničku eksploziju usvajanja novih riječi, koju vi jednostavno nećete moći pratiti.
Ponekad prije drugog rođendana ili kratko nakon njega, dijete iznenadi roditelje spajanjem dvije riječi poput “mama gore”, “još soka” ili “velika igračka”.
Najčešće se ovo ne događa dok dijete ne usvoji najmanje 50 riječi.
Iako su govorne sposobnosti vašeg djeteta razvijene, ne očekujte od stranaca da ih razumiju. Većina djece u ovoj dobi proizvodi minimalan zvuk kada govore. Trebat će i nekoliko godina prije nego što uspiju razviti usnu koordinaciju potrebnu za pravilan izgovor.

Govorne vještine dvogodišnjaka

Ako ne želite da vaš dvogodišnjak skuži o cemu pricate, sada biste vec trebali pricati u šiframa. Iako ce dijete s godinu dana znati oko 50 rijeci, do kraja godine razumijet ce vecinu onoga što govorite.
Zapravo, neki strucnjaci tvrde da izmedu druge i šeste godine djeca svladaju oko osam novih rijeci dnevno.
Ako vaše dijete još nije uspjelo složiti dvije rijeci, ubrzo ce to savladati. Odmah nakon toga slagat ce tri, pa cetiri, pet, a možda cak i šest rijeci.
Samo slušajuci i ponavljajuci, dijete ce uciti osnove gramatike. Naprimjer, umjesto da se oslovljava imenom, pocet ce koristiti osobnu zamjenicu “ja”, ali ne nužno u pravilnom kontekstu. Ostale osobne zamjenice kao “ti” ili “oni” uslijedit ce vrlo brzo.
I izgovor ce postajati sve pravilniji. Strancima ce još uvijek biti nerazumljivo ono što dijete prica, ali ce vec prije treceg rodendana moci razumijeti barem polovicu onoga što dijete prica.
Procijenjeno je da jedno od 10 do 15 djece ima problema sa shvacanjem jezika ili izgovorom. Ako pedijatar sumnja da bi mogao postojati neki problem, možda dijete uputi na govorne vježbe. Rana intervencija – koja može odmah poceti – može pomoci u prevenciji problema u drugim podrucjima ucenja. Naravno, ne zaboravite da su neka djeca jednostavno brbljavija od druge i ako vaše dijete zna samo nekoliko rijeci, ne znaci da je u pitanju neki problem.

Govorne vještine trogodišnjaka

Trogodišnje bi dijete trebalo imati repertoar od barem 300 rijeci. Zahvaljujuci svom bogatom rijecniku može slagati recenice od šest pa i više rijeci.
Neki trogodišnjaci cak koriste i recenice koje sadrže više od jednog glagola. Umjesto “hocu mlijeko”, mogli bi reci “Hocu mlijeko koje ti piješ”.
Još uvijek bi moglo eksperimentirati sa zamjenicama, ali nemojte se iznenaditi ako ih i dalje koristi u krivom kontekstu i miješa “ja”, “moje”, ili “ti”.
Do kraja trece godine govor vašeg djeteta trebao bi biti dovoljno jasan i strancima. Nemojte, medutim, ocekivati ispravan izgovor.